A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Španělsko - Tenerife - Průvodce

Ne nadarmo je tento ostrov nazýván „ostrovem věčného jara“. Patří jaro mezi Vaše oblíbená období? Nadáváte na naše klima, kdy z vlezlých zim spadneme obvykle do velkých veder? No, tak to se vám na Tenerifé bude zajisté líbit.

Teploty potěší lidi, kteří nadměrným žárům příliš neholdují. Tím, ale nechci v žádném případě říci, že se tu neopálíte…nebo. ..případně nespálíte.

Právě to se Vám může stát snadněji, než si myslíte, i když nad Tenerifé se často stahují zlověstné mraky, z kterých však neprší a ani nekazí teplé počasí.

Výstrahou před sluníčkem (třebaže je schovaný za mraky) vám může být můj osobní příklad!

Samozřejmě, že jsem byla celá nervózní z toho, že je stále pod mrakem. Říkala jsem si, že přece nepřijedu z Kanárských ostrovů neopálená, a tak jsem raději přijela spálená, s lehkým úpalem a už na půl sloupaná.

Podcenila jsem zrádné africké slunce. Chladnější Atlantský oceán mě obalamutil a já si řekla, že není zase takové horko, a tak jsem se ani nenamazala, abych alespoň nějaký ten bronz stihla nachytat. Byla to pořádná hloupost a ani vám to NEDOPORUČUJI.

Na pláži jsem byla ani ne dvě hodiny a další dva dny jsem své lehkomyslné jednání proklínala.

Nemohla jsem si lehnout na záda, nemohla jsem se dotknout ramen. Jen jsem skučela a krčila se ve stínu palem.

Byli jste někdy spálení? Pak pochopíte, jak jsem trpěla v okamžiku, kdy mě jeden „milý“ číšník při odchodu z restaurace poplácal po rameni. Auuuu!!!!

Takže doporučuji pořádně mazat, raději silnějším faktorem. Neuvidíte-li sluníčko, ještě to neznamená, že na Vás neútočí

.

Kam na výlet

Pěší turistika

Na Tenerifé se nemusíte pořád jen vyhřívat na pláži, co takhle zapojit do vašeho programu pěší turistiku? Že byste rádi, ale nejste zdatní turisti?

Nebojte se, většina tras je na přehledných cestách. Zabloudit byste neměli. Jinak záleží zcela na vás, jakou trasu zvolíte. Náročnosti jsou různé. Některé výlety vyžadují dobrou fyzickou kondici, jindy jde o lehčí procházku, kterou zvládne téměř každý. Škála možností je veliká, stačí si správně vybrat!

A abyste se náhodou nedostali na výlet, jehož náročnost by vám nevyhovovala, všimněte si barevného rozlišení tras, od nejlehčí modré trasy, přes těžší (červenou), až nejtěžší černou trasu. Ale pozor! Vyberete-li si tu černou, musíte počítat s tím, že vede převážně přes strmé horské chodníky a bezpečnost tady není zajištěná. Nejste-li zkušení turisti, raději si tyto túry odpusťte!

I když počasí je po celý rok téměř stejné, raději se na turistické vycházky vydávejte spíše v jarních a letních měsících. V horách je počasí v zimě nestabilní a cestu vám mohou stěžovat přeháňky, ve vyšších oblastech i sněhové!

Proč je zrovna Tenerifé vhodné pro pěší turistiku? Odpověď je jednoduchá. Tenerifé má nádhernou a rozmanitou krajinu. Skýtá neuvěřitelné možnosti poznání a je škoda je nevyužít.
Osobně doporučuji cestu k vrcholu Pico de Teide.

Celou cestu asi pěšky nedáte, ale s automobilovou podporou jde o krásný výlet, kdy můžete sledovat, jak se vám před očima mění krajina – od kaktusů až po jehličnany. Velmi zajímavé! Okouzleni budete určitě i nádhernou květenou. Některé rostliny jsou natolik výjimečné, že je nenajdete jinde na světě!

Pico de Teide

Ještě blíže k Pico de Teide. Nikde jinde mimo Kanárské ostrovy se vám nepoštěstí vidět na vlastní oči nezasypanou vyvřelou lávu. Zážitek je ohromující. Určitě na vás dolehne pocit minulosti a pohled na ztvrdlou lávu řinoucí se od sopky dolů do údolí ve vás probudí zvláštní pocit pokory nad silou přírody.

Zajímá vás víc v souvislosti s působením tamější sopky. Určitě si udělejte výlet na černé pláže. Jsou rovněž pozůstatkem sopečné činnosti.

Asi byste měli vědět, že Pico de Teide kolem sebe kumuluje mraky. Má zkušenost z Tenerifé je následující: Ráno naprosté azuro a přes den se kolem této sopky shromažďují mraky, které se rozpínají i nad pobřežím.

Možná se vám to nebude líbit, ale věřte, že africké sluníčko hřeje a opaluje i přes clonu mraků.

Národní park

Parque Nacional de las Canadas del Teide
Máte-li příležitost, nenechte si ujít největší národní park Španělska s rozlohou 13571 ha. Délka jeho hranic činí přibližně 75 km.

Pokud se sem vypravíte, dbejte na pravidla, která se zde musí bezpodmínečně dodržovat. Choďte jen po vyznačených stezkách a v žádném případě zde netábořte! Nechcete přece, aby se vám tento výlet zbytečně prodražil! A věřte, že pokuty nejsou zrovna zanedbatelné!

Chcete si část této skalnaté oblasti projít a sami si netroufáte? Využijte služeb horského průvodce.

Icod de los Vinos

Dračinec je strom, který tvoří zvláštnost na celých Kanárských ostrovech, avšak v Icod de Los Vinos najdete největší a nejstarší dračinec drago Milenario, ke kterému putuje většina turistů a který se stal symbolem ostrova.

Najdete ho v úrodné vinařské oblasti. Váže se k němu legenda, která mluví o tom, že z něj vytéká krev, která má blahodárné účinky.

Tatáž legenda praví, že strom je starý asi kolem 1 000 let, ale není to pravda. Dá se odhadnout, že je zhruba o polovinu mladší. No, nevadí, i 500 let je dost.
Starších stromů je tu více.

Když už tu budete, prohlédněte si i trojlodní kostel San Marcos z 15. a 16. století. Vyniká především nádherným kazetovým strojem a stříbrným hlavním oltářem.

V jedné kapli najdete Museo de Arte Sacro, kde se nachází ohromný filigránový stříbrný kříž. Pochází z Kuby, kde ho zhotovil Jeronimo de Espellosa. Tento kříž je 2,45 metrů vysoký.
Zajímají vás motýli? Nedaleko Mariposario del Drago se dozvíte vše o životním cyklu motýlů a v simulovaném přirozeném prostředí si je budete moci i prohlédnout.

Pohoří Anaga

Udělejte si příjemnou túru. Vyšlapete-li až nahoru, zatají se vám dech. Podíváte se dolů a budete uchváceni. Výhled vám nabídne skalnaté pobřeží dole. Odtud také jistě spatříte velké množství různých ptáků a rostlin.

Tohle místo je spojeno s nižšími polohami silnicí, která směřuje z Mirador Pico del Inglés přes plošinu Las Mercedes.
Jste-li milovníci přírody, nedáte na tenhle kus světa dopustit. Najdete zde bujnou a vždy zelenou vegetaci. Lesy jsou různé – tvořené vavřínem, jalovci, vřesem, kapradinami…Nescházejte však z vytyčené cesty, snadno byste zabloudili!

Puerto de la Cruz

Pueto de la Cruz – největší přístav od zničení Carachika. Tohle místo přiláká každoročně kolem 100 000 turistů a zdejší obchodníci se tomuto faktu snaží přizpůsobit, takže zde naleznete vše, co si budete přát, nebo co si myslí obchodníci, že byste si přát mohli.

Chcete nějaké tipy na co se v tomto přístavu zaměřit? Máte je mít:

Iglesia de Nuesra Seňora de la Peňa de Francia

Tak pod tímto názvem se skrývá trojlodní katedrála z let 1684 – 97. Katedrála Vás zaujme především, jestliže obdivujete barokní sochy. Ty zdejší jsou dílem místním umělcem Losé Luján Pérez.

Castillode San Felipe

Castillade San Felipe je pevností pocházející ze 17. století a jejím úkolem bylo střežit vstup do města před piráty a nepřáteli Španělska, což byly země Francie a Anglie.

Budete-li mít chuť a čas můžete zde navštívit i další místa: malebný rybářský přístav Puerto Pesquero, zajímavý park Parque Taoro, umělou lagunu Lago Martiánez a další a další místečko podle vašeho zaměření a nálady.

Loro Parque

Loro Parque je velkým lákadlem turistů, tak si ho ani vy nenechte ujít! Co v tomto parku uvidíte? Představení cvičených papoušků, věž s rybami, akvárium se žraloky, delfinárium či pavilon tučňák. Všechno z nabídky stojí za to vidět.

Učarují Vás inteligentní delfíni, kteří na slovo poslouchají svého cvičitele, papoušci, kteří nejenže umí mluvit, ale i počítat. Své kouzlo má i věž s rybami vysoká přibližně 8 metrů. Co to ale je ve srovnání s akváriem se žraloky. Je řešeno tak, že máte pocit, že žralok si to namířil přímo na Vás. Oddychnete si, že mezi vámi a žralokem je ještě sklo!

Pavilon tučňáků simuluje jejich přirozené prostředí, takže tyhle malé bytůstky ve fráčku vůbec netuší, že by se mohli nacházet na teplém ostrově Tenerifé.

Letoviska

I když uvádím poměrně dost letovisek a jejich hotelů, tak je to jen zlomkem toho, co na ostrově najdete.

Tenerifé patří mezi nejnavštěvovanější místa světa a ostrov se z toho snaží těžit co nejvíce, a tak staví nové a nové hotely, apartmány a další stavby, které jsou schopné pojmout co nejvíce turistů z celého světa.

Celkově můžeme ale o plážích na Tenerifé říci, že nejsou tak malebné jako třeba na ostrově Fuerteventura . Ta je krásou bohatě předčí.

Turistům to však evidentně nevadí, soudě podle počtu každoročně přijíždějících turistů.

Co je tedy láká? Vodní sporty jsou velkou upoutávkou, zvláště pak potápění a windsurfing. Zkuste si třeba ale i paragliding (= jde o letecký sport, startuje se z kopce rozběhem a pak se už jen necháte unášet někam do dálky) či vodní lyžování.

Costa Adeje

Toto letovisku navazuje na Playa de las Américas.

Grand Hotel Bahía del Duque Resort Velmi luxusní pětihvězdičkový hotel je v této oblasti vyhlášený a lidé, kteří už tu jednou bydleli, se sem rádi vrací. Najdete tu veškerý komfort, na který si jen vzpomenete. Klidně buďte nároční, hoteliéři se o své klienty umí postarat znamenitě.
Hotel se skládá z 20 individuálních budov a je ve stylu benátsko-kanárské vesnice z minulého století. Pláž máte kousek a je vhodná i pro děti díky jeho pozvolného vstupu do moře.

Aparthotel Villa Tagoro Nebaví vás jen celou dovolenou lelkovat na pláži? Vždyť nemusíte. V bezprostřední blízkosti tohoto aparthotelu najdete mnoho sportovního vyžití pro vás, i případně pro vaše ratolesti. Komplet apartmánů najdete ve čtvrti Torviscas Alto, zhruba kilometr a půl od tohoto místa je aquapark, kde se především vašim dětem zalíbí.

Hotel pořádá každodenní denní i noční programy, které zabaví vás, ale samozřejmě i v tomto ohledu je pomýšleno na vaše potomky.

El Medano

Tahle pláž láká především ty, co se chtějí naučit windsurfingu, nebo ho už nějakou dobu provozují.
Zde jsou k tomu ideální podmínky díky stálým větrům vanoucích od afrického pobřeží. Takže chcete-li okusit tento sport, tak hurá do El Medano!

A kde je možné večer složit hlavu?

Hotel Medano Trochu klidné místečko vhodné především pro lidi, kteří si skutečně přijeli na dovolenou odpočinout. Pokud budete mít ale už odpočívání dost, zkuste třeba nějaký sport. Oblast je vhodná především pro windsurfing.
Pláž je tu nádherná, ale jestliže neradi setrváváte na jednom místě, vydejte se na přírodní pláž La Tejita. I ta má své kouzlo.

Los Cristianos

Máte-li rádi klid a pohodu bez návalu ostatních turistů, tak se tomuto ostrovu raději vyhněte obloukem, protože sem každoročně přilétá nejvíce turistů, kteří míří na Tenerifé.

K tomu je také oblast vybavena, takže nevadí-li vám hodně lidí a požadujete hlavně komfort, zaručeně ho dostanete!

A to tahle oblast dříve představovala nevýraznou rybářskou vesničku. Ty doby jsou už dávno pryč. To je osud mnohých vesnic po celých Kanárských ostrovech.

Ze zdejšího přístavu vyplouvají denně trajekty a křídlové čluny na ostrovy La Gomera a El Hierro.

A jaké tu najdete hotely?

Hotel Mediterranean Palace Čtyřhvězdičkový hotel Mediternanean Palace vám dopřeje veškerý luxus a vše, co byste za váš pobyt mohli potřebovat, najdete v blízkosti hotelu.

Hned u hotelu se můžete napojit na plážovou promenádu Playa de las Américas, podnikat hezké procházky a vsakovat do sebe zdejší příjemnou atmosféru.

Los Gigantes

Město pod útesy – zní to lákavě a romanticky. Také je to největší středisko na severozápadním pobřeží. Město se jeví až zbytečně moc přeplněně, množství hotelů a apartmánu je tu už dost neúměrné ploše, na které se letovisko nachází.

A co bydlení?

Hotel Hotettour Bahia Flamingo Chcete ještě víc tepla, než nabízí zdejší klima? Pak je tato oblast pro vás ideální.

Hotel se nachází na západě ostrova, a to pod skálami Los Gigantes. Právě díky těmto skálám se tu vytváří určité mikroklima, které vám dopřeje ještě o několik stupňů více, než kolik je v okolních oblastech.

Pláž vás také potěší. Je nádherná a navíc dostala ocenění od Evropského společenství jako jedna z nejkrásnějších pláží. Nachází se 200 metrů od hotelu, a pokud vám nevadí černý písek, tak vám nic nebrání si jí oblíbit.

Hotel Lagos de Cesar
Samozřejmě i tento hotel vás potěší teplejším klimatem. Budete-li tu, udělejte si výlet do Sana Juan či městečka Alcalá. Doveze vás tam místní autobus. Pláž je zkrátka nádherná, jinak se charakterizovat nedá.

Playa de las Americas Tato pláž je původem sopečná, takže tu najdete úseky pláží s černým a šedivým pískem. Nepůsobí to příliš vesele a nehodí se to do scenérie rozjásaného jarního a letního počasí. Ani turistům se to příliš nelíbí, a tak na většině míst se každoročně dováží písek ze Sahary, aby vše bylo podle přání turistů. Náš host – náš pán.

Hotel H 101 Gran Tinerfe Odtud to máte poměrně blízko na letiště - jen 22 km.
Jinak v tomto čtyřhvězdičkovém hotelu najdete tradiční vyžití. Hotel máte přímo na pláži. Dokonce z hotelové zahrady je na pláž přímý vstup, takže jestli vás nebaví „daleké“ cestování za mořem, je tohle pro vás ideální místečko. S touto výhodou je tenhle hotel jediný na ostrově.

Hotel Catalonia Oro Negro Tříhvězdičkový hotel naleznete na jihu ostrova, zhruba 22 km od letiště.

Na pláž to budete mít blízko - cca 10 minut pěší chůzí a v okolí? Vše, co vám je běžně schopná nabídnout turistická oblast.

Apartmány Torres de Yomely Apartmány jsou přímo v centra oblasti Playa de lás Americas. Využijte pláž s dlouhou promenádou k večerním procházkám. Zalíbí se vám to a budete-li unaveni, můžete zaplout do nejbližšího baru či hospůdky, možností je tu více než dost.

Puerto de la Cruz

Hotel Acuario Hotel Acuario najdete v severní části ostrova. Na pláž to budete mít přibližně 1,5 kilometru a zhruba se stejnou cestou počítejte, budete-li chtít navštívit centrum Puerto de la Cruz.
Chcete se podívat do nějakého jiného obchodního centra? Zajeďte do blízkého Matianez - hotelový autobus vás tam zaveze zadarmo.
I k pláži můžete dojet hotelovým minibusem!

Hotel Orotava Palace Ubytujte se do tohoto čtyřhvězdičkového hotelu v případě, že budete chtít bydlet přímo v centru města Puerto de la Cruz na severu ostrova.

Užijte si relaxaci v hotelové sauně, turecké lázni či se nechte namasírovat citlivými prstíky zdejších masérů a masérek. Po takovém uvolnění páteře i vaše běžné starosti odplují daleko pryč. Ostatně máte-li nějaké, nechte je raději doma. Dovolená by měla být bezstarostná, plná příjemných zážitků, které si nenecháte ničím kazit!

Na pláž se dostanete hned. Je vzdálená 200 metrů, stejně jako bazénový komplex Lago Martianez. Tam se určitě vydovádíte vy i vaše dítka.

Mraky nad Tenerife
Mraky nad Tenerife
Tenerife - na výletu
Tenerife - na výletu
Vrchol Pico de Teide
Vrchol Pico de Teide
Rostliny na Tenerie
Rostliny na Tenerie
Mraky na Tenerife
Mraky na Tenerife
Dračinec
Dračinec
Dračinec
Dračinec
Anaga
Anaga
Puerto de la Cruz
Puerto de la Cruz
Pavilon tučňáků
Pavilon tučňáků
Loro Parque
Loro Parque
Loro Parque
Loro Parque
Loro Parque
Loro Parque
Loro Parque
Loro Parque
Loro Parque
Loro Parque
Costa Adeje
Costa Adeje
Aparthotel Villa Tagoro
Aparthotel Villa Tagoro
Aparthotel Villa Tagoro
Aparthotel Villa Tagoro
Hotel Medano
Hotel Medano
Hotel Mediterranean Palace
Hotel Mediterranean Palace
Los Gigantes
Los Gigantes
Hotel Hotettour Bahia Flamingo
Hotel Hotettour Bahia Flamingo
Apartmány Torres de Yomely
Apartmány Torres de Yomely
Pico de Teide (nahrál: Richard Tlaskal)
Pico de Teide
Playa de las Teresitas (nahrál: Richard Tlaskal)
Playa de las Teresitas
Playa de las Teresitas (nahrál: Richard Tlaskal)
Playa de las Teresitas
Pico de Teide (nahrál: Richard Tlaskal)
Pico de Teide
Pobřeží u Puerto de la Cruz (nahrál: Richard Tlaskal)
Pobřeží u Puerto de la Cruz
Pico del Teide (nahrál: Richard Tlaskal)
Pico del Teide
Playa de las Teresitas (nahrál: Richard Tlaskal)
Playa de las Teresitas
Playa de las Teresitas (nahrál: Richard Tlaskal)
Playa de las Teresitas
Pico del Teide (nahrál: Richard Tlaskal)
Pico del Teide
Playa de las Américas (nahrál: Richard Tlaskal)
Playa de las Américas
ROSTLINY NA TENERIFE (nahrál: PAJOVA7)
ROSTLINY NA TENERIFE
TENERIFE (nahrál: PAJOVA7)
TENERIFE
PŘÍSTAV V PUERTU DE LA CRUZ (nahrál: PAJOVA7)
PŘÍSTAV V PUERTU DE LA CRUZ
ROSTLINY NA TENERIFE (nahrál: PAJOVA7)
ROSTLINY NA TENERIFE
ROSTLINSTVO (nahrál: PAJOVA7)
ROSTLINSTVO
 (nahrál: PAJOVA7)
 (nahrál: PAJOVA7)
 (nahrál: PAJOVA7)
 (nahrál: PAJOVA7)
banánovníky - Puerto de la  Cruz
banánovníky - Puerto de la Cruz
Pico del Teide
Pico del Teide
vesnička Masca
vesnička Masca
Domeček k pronájmu či prodeji - Více na www.tenerife-dovolena.cz (nahrál: Mgr.Jan Balušek)
Domeček k pronájmu či prodeji - Více na www.tenerife-dovolena.cz
Dračinec - Toto je dračinec  (nahrál: martin cila)
Dračinec - Toto je dračinec
Tenerife - hotel ABAMA (nahrál: mikyky)
Tenerife - hotel ABAMA
Tenerife - okolo hotelu se pohybujete v takovýchto autíčkách,pěšky se nechodí (nahrál: mikyky)
Tenerife - okolo hotelu se pohybujete v takovýchto autíčkách,pěšky se nechodí
Tenerife - Zahrada v Abamě (nahrál: mikyky)
Tenerife - Zahrada v Abamě
Tenerife - Zahrada v Abamě (nahrál: mikyky)
Tenerife - Zahrada v Abamě
Tenerife - Krásný kruháč v zahradě v Abamě (nahrál: mikyky)
Tenerife - Krásný kruháč v zahradě v Abamě
Candelaria (nahrál: emiliana)
Candelaria
Las teresitas (nahrál: emiliana)
Las teresitas
Jihozápad (nahrál: emiliana)
Jihozápad
Delfíní šou (nahrál: emiliana)
Delfíní šou
Los Gigantes (nahrál: emiliana)
Los Gigantes
tržnice v Candelarii (nahrál: emiliana)
tržnice v Candelarii
V Loroparku (nahrál: emiliana)
V Loroparku
Los Gigantes (nahrál: emiliana)
Los Gigantes
v Loroparku (nahrál: emiliana)
v Loroparku
Candelaria - Sochy gaučů, prvních obyvatel ostrova Tenerife (nahrál: emiliana)
Candelaria - Sochy gaučů, prvních obyvatel ostrova Tenerife
PINE HURST TENERIFE (nahrál: lea janáčková)
PINE HURST TENERIFE
PINE HURST TENERIFE (nahrál: lea janáčková)
PINE HURST TENERIFE

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

Články odjinud

Ženy.cz

Ještě je čas! 35 udržitelných šatů pro poslední horké dny
Ještě je čas! 35 udržitelných šatů pro poslední horké dny