A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Španělsko - Sevilla - Průvodce

„Kdo do Sevilly odešel, ten o svou židli přišel.“ Tak praví jedno španělské přísloví. Přijdete o hodně, jestli Sevillu nenavštívíte. Když jste jednou v Andalusii, byl by hřích nenavštívit toto snad nejandaluštější město. Sevilla je prostě Sevilla. Pokusím se vám alespoň nastínit její tvář a její dech, ale osobní setkání s touto dámou je k nezapomenutí.

Mimo to, že je hlavním městem Andalusie je také hlavním městem flamenca a býčích zápasů. Na rozloze 141 km2 žije asi 700 tisíc obyvatel. Sevilla jako by zůstala v těch starých andaluských časech a moderní doba snad čeká někde před branami města. Atmosféru umocňují místní lidé, kteří jsou na svou Sevillu náležitě pyšní (někdy až příliš), koně projíždějící městem a všudy přítomná vůně pomerančovníků.

Sevilla má dlouhou a velkou historii. Pravděpodobně ji založili Tartésové kolem 9. století př.n.l. a dali ji název Spal. Římané město latinizovali a jméno jí změnili na Hispalis. Arabové dobyli Sevillu a převzali ji po Vizigótech. Toto období kulturně obohatilo Sevillu po všech stránkách a město se stalo nejdůležitější částí arabské říše Al-Andalus. Dobyta křesťany byla roku 1248.

16. století znamenalo pro Sevillu vrchol rozkvětu. Po objevení Ameriky Kolumbem se stala přístavem, odkud vyplouvaly lodě do Nového světa. Byla zde založena Casa de Contratación, kde se řídili a plánovaly veškeré plavby za oceán.

V roce 1992 se zde konala světová výstava EXPO, která zde po sobě zanechala stavby v moderní části města – La Cartuja. foto Moderní Isla La Cartuja

Během letních měsíců, počínaje půlkou května, je v Seville k nevydržení. Teploty se často šplhají až k 50 stupňům. Během července a srpna se tak ve městě nacházejí pouze zvědaví turisté, místní raději odjíždějí na dovolenou či zůstávají v klimatizovaných obydlích. Jeden den na výlet se vydržet dá, pokud ale chcete pobýt ve městě delší čas, zvolte například září.

Co navštívit?

V Seville je toho k vidění spoustu.

Katedrála

foto Katedrála v Seville
adresa: Plaza Virgen de los Reyes

Sevillská katedrála je největší katedrálou Španělska a třetí největší v Evropě. Stavba začala památnou větou: „Postavíme chrám tak velký, že si celý svět o nás bude myslet, že jsme blázni.“ Stavět se začalo roku 1401. Prošla několika fázemi, gotickou, renesanční i barokní.

Uvnitř se nacházejí ostatky Kryštofa Kolumba, které po osamostatnění Kuby sem byly převezeny. Rakev nesou čtyři strážci, kteří představují každé království Španělské koruny: Castilla, León, Aragón a Navarra. Z vnějšku můžeme pozorovat krásné portály, například Puerta del Perdón , která fungovala jako hlavní vchod do bývalé mešity. Mešita se změnila v katedrálu v době, kdy křesťané dobyli město

http://www.catedralsevilla.org

Giralda foto Giralda

adresa: Plaza Virgen de los Reyes

Giralda tvoří součást katedrály. Jde o starý arabský minaret mešity. Arabové si ji tak cenily a obdivovali ji, že by ji radši zničili, než aby se jí zmocnili křesťané. Legenda říká, že po jejích 35 rampách Arabové dříve stoupali na koních. Vystoupal po ní i král Ferdinand III. po získání města nad Araby.

Vrcholek Giraldy patří jakémusi větrníku, jménem Giraldillo, který představuje vítězství křesťanské víry. Autorem je Bartolomé Morell a dílo realizoval v letech 1566 až 1568.

Reales Alcázares -- Královský hrad

foto Reales Alcázares
adresa: Plaza del Triunfo

Místo bylo sídlem arabských emírů. Je postaveno z několika částí, mezi nimi například Casa de los Príncipes. Po reconquistě v roce 1248 se v hradu usídlil král Fernando III.

Za vlády Pedra I. bylo místo rozšířeno o Patio de la Montería. Po zemětřesení roku 1755 bylo nezbytné provést některé úpravy.

Po vstupu nás přivítá brána Puerta de León, míjíme arabskou hradbu z 12. století a dostáváme se na nádvoří Patio de la Montería. Odtud pokračujeme do Patio del León, abychom obdivovali vynikající drobné práce provedené na Palacio de Pedro I. foto Patio del León

Z nádvoří Leoń se můžeme dostat do Casa de la Contratación, místo, které bylo založeno Isabel Katolickou a kde se plánovaly nejvýznamnější cesty do Nového světa. V další části uvidíme krásné salony z 18. století, například Salon Karla V. foto vstup do Reales Alcázares

Krásnou procházku prožijete v místních zahradách, které zachovávají tvář arabskou, renesanční i moderní. Například Jardines del Príncipe, ve kterých se nachází kašna Neptunova. foto Zahrady v Reales Alcázares + Zahrady v Reales Alcázares 2
Vstupné se zde platí 5 euro, studenti mají vstup zdarma.

foto Reales Alcázares 2

Torre del Oro -- ZLATÁ VĚŽ

adresa: Paseo Cristóbal Colón, s/n
foto: http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Sevilla2005July_046.jpg

Po Katedrále a Giraldě další charakteristický monument v Seville. Postavena byla ve 13. století Araby, a jméno dostala po obkladech, které při slunečním světle působily jako ze zlata. Vypráví se, že místo sloužilo jako úkryt pro dámy, kterým se dvořil král Pedro I.

Věž se stala především kaplí a také vězením. V současné době je sídlem námořnického muzea. Najdete zde předměty, spojené s námořním životem města a nejlepší pohled na věž dostanete ze sevillských čtvrtí Triana nebo Los Remedios, nacházejících se na protějším břehu.

Barrio Santa Cruz -- Židovská čtvrť

foto: http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:SevillaBarrioDeSantaCruz04.jpg

Je jedna z nejdůležitějších čtvrtí v Seville. Po dobytí města Fernandem III. se zde soustřeďovala španělská židovská komunita jako v druhém významném městě po Toledu.

Čtvrť tvoří labyrint uliček, malých náměstí jako například Plaza de los Venerables, náměstí plné hospůdek. Legenda vypráví, že na tomto náměstí se možná narodil Don Juan Tenorio. Další náměstí Plaza de Santa Cruz, Plaza de doña Elvira, kde se opět podle tradice zrodila láska dona Juana k ženě jménem Isabel de Ulloa. Procházka touto čtvrtí stojí za to. Dýchnou na vás staré dávné časy.

====Archivo de Indias -- Indický archív

foto Pohled na Archivo de Indias
adresa: Avda. de la Constitución

Jde o čtverhrannou budovu postavenou roku 1572. Uloženy jsou zde všechny dokumenty týkající se Nového světa, od první objevitelské plavby až do minulého století. Také Kolumbův deník, první stavební plány nových amerických měst, a další.

Budova představuje významné centrum pro výzkum a historii amerického kontinentu.

Plaza de España foto Plaza de Espaňa

Leží přímo u obrovského parku Marie Luisy a má tvar půlkruhu. Náměstí je vyzdobeno krásnými kachlemi, na kterých má zastoupení každá španělská provincie a na kterých je zobrazena historie Španělska. Dále je zde vybudovaný jakýsi kanál s kašnami, kde kdysi proudila voda. Kašny jsou 4 a představují dávná španělská království.

V současné době je v okolních budovách sídlo například cizinecké policie a vojenských center.

Park Marie Luisy

foto: http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:SevillaFuenteDeLasRanas05.JPG

Pokud budete v Seville právě v době největšího tepla, alespoň malé útočiště vám poskytne tento obrovský park. Seville ho darovala královská dcera María Luisa, která si město velmi oblíbila. Francouzský inženýr Forestier provedl v parku různé stavby a úpravy a zkombinoval tak umění evropské a islámské. K původní rozloze parku bylo později přidáno náměstí Plaza de América.

Radnice

adresa: Plaza Nueva, 1

Je budova z 16. století, postavena za vlády Karla I., u příležitosti jeho sňatku s Isabelou Portugalskou. Architektem byl pověřen pozdně gotický Diego de Riano. Hlavní brána radnice je orientována směrem k útulnému náměstí Plaza Nueva, interiér budovy vyniká halou postavenou v italském stylu Benvenutem Tortellem.

Továrna na tabák – Fábrica de Tabacos + foto Univerzita v Seville
adresa: calle San Fernando

Autorem je nizozemský architekt Van der Borcht, který budovu postavil v 18. století na přání krále Ferdinanda VI. Tabák se do Evropy dostal právě přes Sevillu a tato sevillská fabrika byla vůbec první postavená v Evropě. Jde o velmi rozsáhlou budovu, ve které dnes sídlí hlavní části Sevillské univerzity.

FERIA DE SEVILLA

Po Semaně Santě další důležitá slavnost v Seville. Tančení, veselí, popíjení a dobré jídlo trvá zhruba 1 týden v dubnu.

Feria se poprvé konala v roce 1847 jako výstava dobytka a zemědělských zvířat. Lidé, kteří se o dobytek celou dobu museli starat, se po večerech a v době volna bavili, popíjeli, tančili, což dalo základ dnešní ferii.

Slavnost začíná velkým ohňostrojem a každá feria má také svůj portál, který nějakým způsobem symbolizuje město.

foto Feria 5 vstup 2005

Tančí se nejen na ulici, ale především v tzv. casetách, plachtových přístřeších, které ale z naprosté většiny bývají soukromé a musíte znát někoho z místních, abyste se tam dostali. Existují zde i casety veřejné, ale ty bývají většinou přeplněné a často úplně nevystihují pravou atmosféru. foto Casety + Uvnitř casety

Protagonistou ferie je tanec zvaný sevillanas, často zaměňovaný s flamencem. Flamenco vyjadřuje určitý příběh, střídá se radost se smutkem, vášní a něhou.

Sevillanas jsou podstatně veselejší, radostnější a živější, nevypráví příběh jako to dělá flamenco. Sevillanas mají 4 části oddělené menší pauzou. Ženy obvykle tančí v typických cikánských šatech (traje flamenca) s volánky, doprovázeným šálem a výraznými doplňky.

foto Feria 3

Feria se koná přes den i v noci. Během dne místní nosí právě traje flamenca, večer se volí elegantnější oblečení, ale je to velmi individuální. Pokud tedy nechcete být vyloženě za turistu, dámy zvolte elegantní šaty či kalhoty s nějakým elegantním topem, pánové pokud s sebou máte pouze džíny, doplňte je košilí. foto feria 1

SEMANA SANTA V SEVILLE

Velikonoce v Seville stačí vidět jednou. Sevilla je město tradiční a pokud mohu použít to slovo, tak pobožné. Panenka Marie se uctívá na každém kroku. Svatý týden zde probíhá v jednom rytmu. Přes město přechází průvody různých sevillských bratrstev, nesoucí tzv. paso s Pannou Marií a Ježíšem. foto Paso

Vše doprovází kapucíni s křížem na zádech a velmi působivá smuteční hudba.

foto Kapucíni s křížem

Město je v tuto dobu úplně ochromeno, městská doprava mění své trasy a musí se přizpůsobit procházejícím průvodům. Nejvíce informací vám poskytnou v turistické informační kanceláři, kde si také můžete vyžádat jakousi knížečku, ve které najdete úplný přehled trasy a zastávek jednotlivých průvodů. foto průvod

Informační kancelář:
Avda. de la Constitución, 21 B

Flamenco

V Seville se musíte zajít podívat alespoň na jedno představení flamenca. Doporučuji bar La Carbonería, kde neplatíte vstup. Jde o bar, kde se pravidelně tančí flamenco. adresa: calle Levíes 18

Pokud netoužíte po přeplněných diskotékách, zajděte na Plaza de la Alfalfa. Náměstíčko, kde se večer co večer schází mladí i starší, dopřávájí si nějakou tu copu – skleničku a vesele se baví.

Na diskotéku vyrazte do Caramela. Vstupné je kolem 6 euro a hrají zde pěkný mix písniček.

adresa: Avenida San Francisco Javier, en el Edificio Sevilla I

Moderní Isla La Cartuja (nahrál: admin2)
Moderní Isla La Cartuja
Katedrála v Seville  (nahrál: admin2)
Katedrála v Seville
Giralda (nahrál: admin2)
Giralda
Reales Alcázares - Královský hrad  (nahrál: admin2)
Reales Alcázares - Královský hrad
Reales Alcázares - Královský hrad (nahrál: admin2)
Reales Alcázares - Královský hrad
Patio del León
Patio del León
Vstup do Reales Alcázares
Vstup do Reales Alcázares
Zahrady v Reales Alcázares
Zahrady v Reales Alcázares
Zahrady v Reales Alcázares
Zahrady v Reales Alcázares
Torre del Oro - Distribuováno pod GNU Free Documentation License
Torre del Oro - Distribuováno pod GNU Free Documentation License
Barrio Santa Cruz – Židovská čtvrt - Distribuováno pod GNU Free Documentation License
Barrio Santa Cruz – Židovská čtvrt - Distribuováno pod GNU Free Documentation License
Park Marie Luisy - Distribuováno pod GNU Free Documentation License
Park Marie Luisy - Distribuováno pod GNU Free Documentation License
Pohled na Archivo de Indias
Pohled na Archivo de Indias
Plaza de Espana
Plaza de Espana
Univerzita v Seville
Univerzita v Seville
Feria 5 vstup 2005
Feria 5 vstup 2005
Feria 3
Feria 3
Kapucíni s křížem
Kapucíni s křížem
Průvod
Průvod

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA