A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Španělsko - Kanárské ostrovy - Průvodce

+ drobné příhody, které se mohou přihodit i vám.

To, že si musíte dávat pozor, aby vás někdo neokradl jistě víte i bez naší rady. Platí to na celém světě a stát se vám to může i na těchto ostrovech snů.
Možná se vám přihodí, ale jiné příhody. Na co si dát pozor a na co se připravit?
Poznatky, se kterými se s Vámi na tomto místě podělím jsou z Tenerifé, ale stát se vám můžou i na ostatních ostrovech.

"Cameros"

„Cameros“ bude možná to nejčastější slovo, které kolem sebe uslyšíte. A věřte, že ho přes den uslyšíte mockrát. Budete-li procházet uličkami, kde je obchůdek vedle obchůdku a převážná část z nich s elektronikou, nepochopíte, jak se všichni mohou uživit. No, pak se rozhlédnete kolem sebe – na všechny ty apartmány a hotely a rychle vám to dojde.

Obchodníci vám budou vnucovat digitální kamery, fotoaparáty a další elektroniku a vy budete hodně přemýšlet, jestli si něco nepořídit… Kanárské ostrovy totiž patřily do bezcelního pásma a to se pro kupující velmi kladně odráží dodnes v cenách, takže řádově tu seženete kameru i o několik tisíc levněji než u nás.
Ale pozor! Jestli elektronice příliš nerozumíte, raději odolání nepodlehněte! Může se stát, že místo kamery dostanete pouze přesvědčivou maketu,, anebo určitý komponent v ní bude vadný. Všude se najdou podvodníčci, takže pozor na kočičí zlato!
Na druhou stranu mám doma odtamtud MP3, která už půl roku bez problémů funguje.

A ještě něco: Ceny nejsou pevně dané, takže se bez obav pusťte do smlouvání. Narazíte-li na vstřícného obchodníka a budete-li šikovní, podaří se vám usmlouvat i téměř polovinu z původní ceny.

"Copánky od afrických žen"

Možná desetkrát za den vás zastaví africké ženy, které vám budou chtít plést copánky na hlavě nebo vytvářit jiné účesy. Většina z nich uprchla z Afriky a snaží se v tomto turistickém ráji vytěžit také nějaké to euro od turistů.
Líbí se Vám copánky a další účesy, které vytváří? Chcete z dovolené přijet s jinou image – alespoň na čas? Klidně si tedy nechte udělat účes. Tyto ženy jsou skutečně šikovné a s vlasy to umí, ale…Má to háček! Hrozí vám, že v případě, že africká žena je zde načerno (a to je hodně častý jev) a zahlédne policistu či strážníka, je schopná utéci, ať už je její výtvor na vašich vlasech v jakémkoliv stádiu. To by se vám nemuselo líbit. A hledejte pak ženu po ostrově, aby vám za zaplacené peníze účes dodělala. Na Kanárských ostrovech jsem to sice zažila, ale pravděpodobně to není tak běžné, takže pokud po copánkách skutečně toužíte, riziko podstupte, pravděpodobně skončíte s hotovým účesem! Když nebudete mít smůlu…

K problematice afrických uprchlíků:

Uprchlíci z Afriky jsou poměrně palčivým problémem Kanárských ostrovů.
Stále více jich sem připlouvá na člunech, aby zde našli lepší život. Nejhorší je, že jich je tu stále více a Kanárčané cítí, že už je ostrov plný. Půjde-li to takhle dál, bude jich tu více než turistů. Pobřežní hlídky Afričany vytahují a odvážejí je v policejních člunech. Ti, co uniknou nereprezentují zrovna dobře Kanárské ostrovy, často jsou po dlouhé cestě znaveni, nemají nic a žebrají před turisty. To jistě na ostrovy nevrhá dobré světlo. Jenže jak tuto situaci vyřešit?

"Naháněči"

Jdete kolem pláže a vidíte vedle sebe bar vedle baru, spoustu možností poskytující osvěžující nápoje, nebo se zakousnout do něčeho dobrého. Skutečně – jedna vedle druhé. Dokážete si představit tu velikánskou konkurenci, které musí každý tento bar či restaurace čelit?
A teď si představte, že to řeší tak, že téměř každá z nich si pořídí naháněče - tedy člověka, který vás zastavuje před vchodem a láká vás dovnitř. A vy během své cesty stále pronášíte hlášky tipu: „Děkuji, jen se procházím“.
Někdy to poměrně otravuje, zvláště, když jsou tito naháněči dotěrní, přemlouvají vás a za každou cenu se vás snaží do svého zařízení vecpat. Jeden z nich si dokonce přede mně klekl a anglicky mi řekl, že mu zlomím srdce, když se nenajím v tomto podniku. Zajímavé.
Po pár dnech kdy jsem se otrkala a zvykla si na ně, tak už jsem na ně vůbec nereagovala. Že je to nezdvořilé? Já vím, ale kdybych každému měla vysvětlovat, že nemám hlad, nebo že se mi s nějakého jiného důvodu nechce navštívit toto restaurační zařízení, tak se pravděpodobně nikam nedostanu.
Pokud nechcete být nezdvořilci, tak jim odpovídejte něco ve stylu, že teď se jdete projít a později se zde stavíte na jídlo. To jim určitě postačí a vy budete mít klid!
Na druhou stranu vám často dávají malé letáčky s jejich menu a cenami, takže když jich pár máte u sebe, můžete posoudit, kterou restauraci si nakonec zvolíte..
Nemělo by se vám ani stát to, že cenu zjistíte až při placení. Většinou hned u vchodu jsou velké tabule z menu a cenami.

"Oceán neláká?"

Když jsem byla na Tenerifé, překvapilo mě, že ač je všude spoustu hotelů a apartmánů, není tolik lidí na pláži. Bylo jich tam dost, ale určitě ne tolik, kolik bych očekávala při pohledu na všechny ty ubytovací zařízení.
Až později jsem při různých procházkách a vyptávání se domorodců zjistila, že mnozí turisté o moře příliš nestojí.
Ano, je pravda, že u všech přímořských letoviscích najdete turisty, kteří raději dávají přednost hotelovému bazénu a koupání v moři jim příliš neříká, ale tady těch lidí byla skutečně spousta.
V jednom velmi luxusním hotelu jsem si všimla, že mají bazén s hladinou oceánu, takže když člověk v něm plave a kouká do dálky, má pocit, jakoby plaval přímo v oceánu. Že by tenhle zážitek turistům stačil?

No, nevím, já jsem si moře užívala, a jestli i vy patříte k těm, co dávají přednost radovánkám u mořské vody, tak si nestěžujme, alespoň na pláži není hlava na hlavě.

===="Rum"

Říká Vám něco kanárský rum? Že ne? Ale tady je vyhlášený, takže ho určitě ochutnejte. I když raději velmi pozvolna. Některé nápoje mají až 80 procent alkoholu, takže když už na rum, tak raději večer, protože v kombinaci se sluníčkem…No, domyslet si to můžete sami.
Kanárský rum je ceněn zejména kvůli vynikají chuti a dokonce prý kvůli léčivým účinkům. Stává se také přísadou vyhlášených koktejlů, např. Daiquiri a Cuba Libre. Tyto koktejly jsou vynikající, takže směle ochutnávejte.

Všude obchody
Všude obchody
Velký ceník před restaurací
Velký ceník před restaurací
Bazén s hladinou oceánu
Bazén s hladinou oceánu
Pláž a moře
Pláž a moře
Západ slunce v Tauritu (nahrál: Jarda112)
Západ slunce v Tauritu
Atlantik v Tauritu (nahrál: Jarda112)
Atlantik v Tauritu

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
Další informace
REKLAMA

Články odjinud

Ženy.cz

Ještě je čas! 35 udržitelných šatů pro poslední horké dny
Ještě je čas! 35 udržitelných šatů pro poslední horké dny