A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Španělsko - Granada - Průvodce

Je město, kde arabská kultura nezmizela spolu s reconquistou. Střet východní a západní kultury je více než patrný. Město leží na úpatí Sierry Nevady, protékají jím řeky Genil a Darro a žije zde asi 240 tisíc obyvatel.

foto pohled na město z Alhambry

Nejbohatší historie Granady spadá do období arabské nadvlády. Po jejich příchodu se hlavními centry stala čtvrť Albaycín a Alhambra. Město se stalo jedním z nejdůležitějších v Evropě a rozkvétalo jak na poli ekonomickém, tak na poli kulturním.

foto Albaycín

2.ledna 1492 dobyli město jako poslední baštu Arabů katoličtí králové a toto datum znamená pro Španělsko velký mezník. Někteří historici tvrdí, že tento den obyvatelé Granady usnuli ve středověkém městě a následující den se probudili v moderním křesťanském.

V roce 1542 zde založil císař Karel V. založil univerzitu, která je prestižím místem dodnes. Řada studentů sem přijíždí z celého světa a město dýchá velmi příjemnou studentskou atmosférou.

Co navštívit?

Alhambra

foto Pohled na Alhambru

Kdo by alespoň jednou v životě neslyšel o této perle Granady a Andalusie vůbec. Sloužila jako pevnost muslimské dynastii Nasrovců a byla palácem katolickým králům po jejich převzetí města roku 1492. Její název v překladu do češtiny znamená červená. Legenda vypráví, že když ji dělníci stavěli v noci, padalo na ni červené světlo, a tak dostala tento název.

V současnosti se tato památka děli na 4 části: palác, pevnost Alcazaba, Medina (město) a Generalife (zahrady).
foto Alhambra

Palacům vevodí renesanční Palác Karla V. Říká se, že ho dal postavit sám císař, jelikož v části Alcazaba neměl prostor ani pohodlí pro svůj život. Palác je čtvercového půdorysu a vyniká zejména vnitřním nádvořím kruhového tvaru, jediným svého druhu tehdejší doby a jednou z nejlepších staveb ve Španělsku. foto Palác Karla V.

Prohlídku začnete v královském paláci, který se rozděluje na 3 zákadní části: mešuár, Palacio de Comares a Palacio de los Leones.

Mešuár se používal jako úřad spravedlnosti a pracovna, kde se řešili státní záležitosti. Uprostřed mešuáru najdeme 4 sloupy a na zdi nápis, který v překladu znamená: Vše co máte, pochází od Boha. Na konci mešuáru se nachází modlitebna. Čelní strana vypadá jako malé balkonky s oblouky a malými okny. foto Mešuár

Za mešuárem se nachází Zlatý pokoj, který již přechází do Palacio de Comares. Tento palác se používal jako oficiální královská rezidence a obklopuje ho dvůr Patio de los Arrayanes. Dvůr během historie dostal řadu jmen. Ten současný charakterizuje slušné množství myrty, jejíž zelená barva kontrastuje s bílou barvu zdí. Uprostřed leží jakási nádrž s vodou, podle které jednu dobu užíval také podobný název.

foto: Patio de los Arrayanes

Sala de la Barca, sál který následuje, dostal jméno po arabském slovu znamenající požehnání. Ten samý výraz můžete spatřit i na zdech této pravoúhlé místnosti, která byla později Mohamedem V. rozšířena.

Torre de Comares je v komplexu jednou z nejvyšších věží. Měří 45 metrů. Uvnitř se nachází krásný salón, kolem kterého je několik balkónů vyplněných barevnými skly. Legenda vypráví, že právě zde Kryštof Kolumbus přesvědčil Katolické krále, aby mu dovolili podniknout objevnou plavbu do Nového světa, která nakonec vedla k objevení Ameriky roku 1492. Údajně mu zde královna Isabela, jako způsob financování jeho výpravy, nabídla své šperky.

Salón velvyslanců (Sala de los Embajadores) představuje v paláci asi nejvznešenější místo, kde se pořádaly nejrůznější hostiny a bankety. Kolem dokola pokrývají zdejší zdi různé dekorativní nápisy, básně, či opěvování Boha.

Lví palác (Palacio de Leones) postavil za své vlády Mohamed V. a vytvořil tak bezesporu jedno z nejkrásnějších míst v celém komplexu. Sídlila zde královská rodina při svých soukromých návštěvách. Násrovské arabské umění zde dosahuje svého vrcholu. Voda, světlo, barvy a bohatá dekorace neuvěřitelně souzní a ladí. foto: http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Arcos_en_patio_de_los_leones%2C_la_Alhambra.JPG

Lví dvůr (Patio de los Leones) je možné nejznámější místo v Alhambře. Jméno dostal po 12 lvech, hlídajících kašnu uprostřed dvora. Kašna je z bílého mramoru a představuje pravou ukázku arabského umění. foto Detail lvů + foto Lví dvůr

Sala de los Abencerrajes dostala jméno podle události, která se zdá údajně odehrála. Popraveno tu bylo několik pánů z rodu Abencerrajů.
foto: http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Abencerrajes.jpg

Královský sál (Sala de los Reyes) dostal jméno na základě maleb, které jsou k vidění ve třech kopulích.

Sál dvou sester (Sala de Dos Hermanas) nenese překvapivě jméno po nějakém příběhu či vztahu dvou sester, ale po dvou mramorových deskách, které zde leží. Sál sloužil Boabdilově matce, která zde žila se svými dětmi poté, co ji král Muley Hacén vypověděl a zanevřel na ní.

Při procházce palácovým komplexem projdete řadou dalších sálů a salonků, dvorů, zahrad a věží, které velmi dobře znázorňují arabské umění a smysl pro estetičnost tehdejších architektů.

Nejstarší část komplexu představuje pevnost Alcazaba spolu s věží Torre de Bermejas. Zmínky o ní pocházejí již z 9. století. Tomu, jak vypadá Alcazaba dnes vděčíme Mohamedovi I., který původní pevnost obehnal hradbami , postavil tři nové věže Torre Quebrada, Torre del Homenaje a Torre de la Vela. Katoličtí králové ji později lehce poupravili a sloužila také jako státní vězení.
foto Alcazaba + Torre de Bermejas

Těsně před vstupem do Alcazaby projdete zahradami Jardines de los Adarves. V západní části zahrady je pěkná vyhlídka, kde na hradbě básník Francisco A. de Icaza napsal:

„Ach, dej almužnu, ženo, chudákovi. Vždyť není na světě nic horšího, než být slepým v Granadě.“

Hlavní část Alcazaby kdysi tvořilo náměstí Plaza de Armas. V pravé části existuje jakási nádrž, která sloužila jako cisterna na dešťovou vodu. Ve středu Plaza de Armas uvidíme základy několika arabských domů, kde žili lidé, starající se o důstojníky a vojáky. foto Plaza de Armas + foto Základy starých domů

Třetí důležitou částí komplexu je Generalife, odkud se nám naskytne krásný výhled na Alhambru a Granadu vůbec. Místo sloužilo jako odpočinkové místo, jakýsi letohrádek, pro královskou rodinu, kam se odebrávali po oficiálních akcích. V dnešní době těžko určíme, jak vypadalo místo původně. Byla zde totiž provedena řada úprav a oprav. Nenajdeme zde, ale téměř žádné dekorační prvky, jako je tomu v Alhambře. Stavba je velmi jednoduchá, což jen potvrzuje fakt, že jde opravdu o intimní soukromé místo, kam královská rodina nechtěla zvát oficiální návštěvy. foto Palácové zahrady Generalife

Procházka zahradami okolo Generalife opravdu stojí za to. Navštivte Patio de la Acequia či Patio de los Cipreses.
foto Patio de la Acequia + Patio de la Acequia 2

Abyste se vyhnuli neuvěřitelným frontám a čekání u pokladen, které je v letních měsících opravdu náročné, kupte si vstupenku dříve. V jakémkoli městě navštivte banku BBVA, kde je možno lístek zakoupit. Cena je 10 euro na osobu.

Katedrála v Granadě leží v samotném centru města. Je tedy dost obtížné ji nějak pěkně vyfotit. Představuje křesťanskou víru v Granadě a byla postavena roku 1523 Enriquem Egasem, který se inspiroval katedrálou toledskou. Ve stavbě a jejím dokončení pokračoval známý Diego de Siloé.

foto: Katedrála v Granadě

pohled na město z Alhambry
pohled na město z Alhambry
Albaycín
Albaycín
Pohled na Alhambru
Pohled na Alhambru
Alhambra
Alhambra
Palác Karla V.
Palác Karla V.
Mešuár
Mešuár
Patio de los Arrayanes
Patio de los Arrayanes
Detail lvů
Detail lvů
Lví dvůr
Lví dvůr
Alcazaba
Alcazaba
Torre de Bermejas
Torre de Bermejas
Plaza de Armas
Plaza de Armas
Základy starých domů
Základy starých domů
Palácové zahrady Generalife
Palácové zahrady Generalife
Patio de la Acequia
Patio de la Acequia
Patio de la Acequia 2
Patio de la Acequia 2
Katedrála v Granadě
Katedrála v Granadě

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA