A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Španělsko - Gran Canaria - Průvodce

Kdybyste měli jmenovat jeden ostrov Kanárských ostrovů, určitě by to byl Gran Canaria – třetí největší ostrov tohoto souostroví. Je totiž nejznámější a každoročně na něj putuje nejvíce turistů. Tento ostrov turistickým ruchem přímo žije, a proto tu najdete spoustu atrakcí a zajímavostí. Nudit se tu rozhodně nebudete!

Na 1533 čtverečních kilometrů bydlí 710 000 obyvatel, což je přes polovinu všech obyvatel na Kanárském ostrově + samozřejmě velké množství turistů vyhledávajících toto místo, v kteroukoliv roční dobu. Pro představu: Za rok to je až 1,5 milionů návštěvníků.

Nebyly by to Kanárské ostrovy, aby se zde nezvedal skalnatý sopečný vrchol. Ten, na ostrově Gran Canaria se jmenuje Pico de las Nieves. Jeho úbočí klesá k oceánu a je protnuto četnými kaňony.

Ostrov dělíme na dvě klimatické zóny. Sever je úrodnější a vlhčí, jihu vládne sucho a horko. Vlastně se dá říci, že celý ostrov je poměrně dost rozmanitý, a tak se mu někdy říká „miniaturní kontinent“.

Průměrná zdejší teplota představuje pozdní jaro 21 °C. Moře je tu však trošku chladnější, než by se dalo čekat. Působí zde totiž chladný proud od Mexického zálivu.

Gran Canaria díky své pestré minulosti nám nabízí spoustu míst, kde se můžeme kochat památkami starých dob, takže jestli vás alespoň trošku láká historie, nudit se tu rozhodně nebudete, i když to vám tak jako tak nehrozí.

Obchodníci jsou na turistický ruch připravení a jsou Vám schopni poskytnout jakoukoliv zábavu dle vašeho vkusu, jen když z vás dostanou nějaké to euro.

Kam na výlet?

Las Palmas de Gran Canaria

Las Palmas představuje největší město Kanárských ostrovů, které bylo založeno již 24. června 1478. Hned na to získalo město význam jako důležitý přístav při cestě do Ameriky.
A na co byste se měli v tomhle městě zaměřit? Pár tipů bych tu pro vás měla:

Plaza del Espirítu Santo

Zdejší náměstí je nádherné a uprostřed se vyjímá monumentální fontána, která kouzlo náměstí ještě více podtrhuje. Dále si tu můžete prohlédnout historické domy a kapli sv. Ducha.

Casa de Calón

Tato budova je považována za jednu z nejkrásnějších v Las Palmas. Má své typické kanárské dřevěné balkony. Nyní působí jako muzeum.

Centro Atlántico de Arte Moderno

Zajímá-li vás moderní umění, tak nemiňte tohle místo!

Dále si v Las Palmas ještě prohlédněte Plazu de Santa Ana, San Antonio Abad a další památky, které při procházkách po tomto městě objevíte sami.

Tarifa Alta

Tarifa Alta – městečko v kopcích vyhledávané především zámožnými turisty. Krásná sídla uprostřed ještě krásnějších zahrad, i tak bychom mohli městečko charakterizovat.

Každopádně má to tu svůj nenahraditelný půvab. Pokud vás květiny nadchnou, zajděte si ještě do botanické zahrady Jardín Botánico Canario Viera y Clavijo, která se nachází na okraji města.

Firgas

Je libo pitnou vodu? Ano, jde jen o obyčejnou vodu, ale právě té bývá často na Kanárských ostrovech nedostatek.
Firgas se proslavil právě bublinkovou minerální vodu, které vyrábí přibližně 200 000 láhví denně.

Firgas čerpá z pramenu v Barranku de la Virgen – místo vzdálené asi 5 kilometrů.

Kromě toho je tohle místo dobré pro odpočinek. Projdete se po promenádě, odpočinete na lavičkách s opěradly, které jsou zde hojně rozmístěny. Přitom si prohlédnete krajinné výjevy a historickou symboliku tohoto ostrova.

Pico de las Nieves a jeho okolí

Pro pěší turistiku to je úplně úžasné místečko. Máte tady mnoho možností celodenního výletu. Kam se vypravíte záleží jen na vás. Pojďme si něco povědět o některých místech, kde byste se cestou mohli zastavit.

Tejeda

Vhodné je tohle místo pojmout jako zastávku k odpočinku, případně na oběd. Toto klidné městečko najdete na úbočí hory. Výhled odtud je nádherný.

Roque Nublo

Tento čedičový monolit korunuje vrchol skály. Vznikl působením eroze. Kdysi bylo toto místo Gunačany považováno za posvátné.

Presa de los Hornos

Jde o nejvýše položenou přehradu na ostrově. Chcete-li si na tuto oblast pořádně prohlídnout a pokochat se nádherným panoramatem, nejlépe se vám to povede z Roque Nublo.

Pico de las Nieves

Někdy se tomuto místu říká také Pozo de las Nieves (Studna sněmu). Tak kdybyste se náhodu setkali s tímto názvem, tak aby Vás to nezmátlo.

Stojíte-li na vrcholku, jste ve výšce 1949 m – nejvýše na celém ostrově. Budete-li mít odvahu vypravit se až sem, vezměte si teplé oblečení, bývá tu docela chladno a do konce v zimním období se tu čas od času vyskytne sněhová přeháňka. A jestli sníh není vaší doménou, tak rychle zpátky do údolí, na pláž a znovu můžete vychutnávat přívětivé sluníčko.

Cruz de Tejeda

Jde o kamenný kříž, podle nějž se jmenuje celá tato oblast, která představuje střed ostrova.

Telde

V dávných dobách bylo toto město sídlem místního krále Guančů. Po dobytí ostrova se tohle místo začalo proslavovat jako přístav pro odvoz cukrové třtiny.

Prohlédněte si kapličku, která byla Španěli vztyčena v 15. století. Za pozornost také stojí kostelík San Juan Bautista.
Z náměstí Plaza de San Juan vede ulice Inés Cemida, kde najdete další historické části města, které stojí za prohlídku.

Letoviska

Las Palmas

Hotel Dunas Canteras Hotel najdete v centru hlavního města Las Palmas, 20 minut od letiště. Rozléhá se přímo na pláži Las Canteras, takže vyjdete z hotelu a už si užíváte radovánek u vody.

Maspalomas

Chvílemi budeme mít dojem, že se nenacházíte na Kanárských ostrovech, ale na africké poušti.

To, když se budete procházet zlatavým pískem na pláži, podíváte se do dálky a před Vámi se bude rozlévat nekonečná dálka dun.
Určitě to není na škodu, protože Maspalomas je největším turistickým střediskem na tomto ostrově.

Najdete tu 500 hotelů, apartmánu, chatek a další ubytovací prostory, které nabízí přístřešek zhruba 300 000 lidem. Užijete si tu především vodních sportů! Také navštivte Holiday World – čtrnáctikilometrový zábavní park.

Hotel Riu Grand Palace Masalomas OAsis Pětihvězdičkový hotel plný komfortu najde blízko „El Faro“. Nedaleko odtud si užijte písečné duny a zhruba tak pět kilometrů daleko je nejnavštěvovanější letovisko Playa de Inglés.
Sporty zde můžete vykonávat podle tradičních nabídek, rozšířený je tu hlavně golf.

V blízkosti hotelu golfisty potěší dvě osmnáctijamková hřiště.
Cca 300 metrů od hotelu se můžete napojit na jednu z nejnovější promenád, nabízející mnoho obchůdků, kavárniček, restaurací, atd.

Na pláž vstupujete rovnou z hotelu!

Hotel Palm Beach Chcete být přímo u zdejších písečných dun? Tak to Vám poskytne třeba tento pětihvězdičkový hotel.
Užijete si 5 km dlouhé písečné pláží s dunami Dunas de Mapalomas.
V úplné blízkosti hotelu máte promenádu, takže o procházky s nákupy a posezením v hospůdce nepřijdete.

Bungalovy Corfial Green Golf Už název vám napoví, že se zde bude líbit především golfistům. Komplex se nachází přímo u golfového hřiště Camo de Golf de Maspalomas. Na pláž se bez problémů dostanete autobusovým spojem, který tam i zpátky jezdí několikrát za den.

Puerto Rico

Pláž je vhodná, jak pro pohodlné turisty, kteří si chtějí jen co nejvíce užívat sluníčka, tak i pro ty, co mají rádi windsurfing.
Turisté tu mohou využít i další sportovní nabídky – golf, jachting, vodní lyžování, sportovní rybolov a další sporty, které máte rádi.

Tato oblast je však přestavěná. Příliš mnoho hotelů a apartmánů na poměrně malou plochu pláží – to ale na Kanárských ostrovech není nic výjimečného. Každý se snaží těžit z turistického ruchu za každou cenu.

Playa Amadores

Pláž najdete nedaleko Puerta Ric je široká a lemují ji krásné palmy a příjemná promenáda.

Hotel Gloria Palace Amadores Hotel najdete na jihu ostrova, 45 km od letiště a pouhých 300 metrů od města Puerto Rico. Za 15 minut pěší chůze se ocitnete na bílopísčité pláži Play de Amadores. Omrzí-li Vás stejné místo, vydejte se opačným směrem a rozevřou se před vámi písečné pláně v Puerto Ricu.
V této oblasti leží druhé nejnavštěvovanější letovisko ostrova, takže nudit se tu určitě nebudete.

Playa del Iglés Tuhle nadměrně navštěvovanou pláž najdete uprostřed Maspalomas. Klidu si tu moc neužijete, jde o nejpřeplněnější a nejrušnější středisko s několikapodlažním centrem Jumbo, kde najdete skutečně všechno.

Hotel Sandy Beach Vyberete-li se jižní kout ostrova, tohle ubytování je jednou z vašich nesčetných možností. Jen 250 m a jste na nejdelší písečné pláži Playa del Inglés! Jinak v okolí čtyřhvězdičkového hotelu najdete vše, co nabízí vyvinutý turistický ruch.

Aparthotel Sahara Playa Leží přímo u největší písečné pláže ostrova. Láká především milovníky vodních sportů a radovánek u moře.

Jinak co říci o hotelu? Nabízí tradiční služby a není důvod, proč byste tady měli být nespokojeni.

Hotel Riu Waikiki Hotel najdete v centru veškerého dění - Playa del Inglés. Autobus od hotelu vám nabízí možnost několikrát denně dopravu na pláž. Ti, co rádi nakupují, tu budou mít spoustu možností…

Moře
Moře
Květina v Tarifa Alta
Květina v Tarifa Alta
Obchůdky u hotelu
Obchůdky u hotelu
Palma u Playa Amadores
Palma u Playa Amadores
Pláž u Sahara Playa
Pláž u Sahara Playa
Cruz de Tejeda (nahrál: Slávek)
Cruz de Tejeda
na cestě z Purto Mogánu na Playa de Veneguera (nahrál: Jana Požgayová)
na cestě z Purto Mogánu na Playa de Veneguera
cestou na Roque Nublo (nahrál: Jana Požgayová)
cestou na Roque Nublo
horská silnička  (nahrál: Jana Požgayová)
horská silnička
pohled do hor z Artenary (nahrál: Jana Požgayová)
pohled do hor z Artenary
cestou z Puerto Mogánu na Playa de Veneguera (nahrál: Jana Požgayová)
cestou z Puerto Mogánu na Playa de Veneguera
pohled od Artenary  (nahrál: Jana)
pohled od Artenary
přehrada Soria (nahrál: Jana)
přehrada Soria
Roque Nublo - Tak tady mi to hodně připomíná NP Arches v Utahu (nahrál: Jana)
Roque Nublo - Tak tady mi to hodně připomíná NP Arches v Utahu
Playa de Veneguera - Tak tahle krásná  pláž bude za pár let plná rekreantů a v roklině bude naseto spousta hotelů. Tmavý písek doplní bílý a kouzlo romantiky navždy zmizí (nahrál: Jana)
Playa de Veneguera - Tak tahle krásná pláž bude za pár let plná rekreantů a v roklině bude naseto spousta hotelů. Tmavý písek doplní bílý a kouzlo romantiky navždy zmizí
V horách (nahrál: Jana)
V horách
V dáli Tenerife s Teide - Nad clonou mraků vykukuje Teide, nejvyšší hora Španělska (nahrál: Jana)
V dáli Tenerife s Teide - Nad clonou mraků vykukuje Teide, nejvyšší hora Španělska
Playa de Cura - Z lodi vidíme apartmány Curasol (nahrál: Jana)
Playa de Cura - Z lodi vidíme apartmány Curasol
Na útesu nad Puerto Mogánem - Pláž a městečko Puerto Mogán z ptačí perspektivy (nahrál: Jana)
Na útesu nad Puerto Mogánem - Pláž a městečko Puerto Mogán z ptačí perspektivy
Na Playa de Veneguera - klidné moře, žádné hotely, restaurace (nahrál: Jana)
Na Playa de Veneguera - klidné moře, žádné hotely, restaurace
 (nahrál: diblík)
 (nahrál: diblík)
 (nahrál: diblík)
 (nahrál: diblík)
 (nahrál: diblík)
Puerto de Mogán (nahrál: Karolko)
Puerto de Mogán
kvetoucí strom (nahrál: Karolko)
kvetoucí strom
poušť na Playa de Inglés (nahrál: Karolko)
poušť na Playa de Inglés
západ slunce-Puerto de Mogán (nahrál: Karolko)
západ slunce-Puerto de Mogán
západ slunce-Puerto de Mogán (nahrál: Karolko)
západ slunce-Puerto de Mogán
Ibišek-Gr. Can. (nahrál: Karolko)
Ibišek-Gr. Can.
Puerto de Mogán-noční (nahrál: Karolko)
Puerto de Mogán-noční
Puerto de Mogán-přístav - vyjíždí Yellow submarine na svoji podmořskou pouť (nahrál: Karolko)
Puerto de Mogán-přístav - vyjíždí Yellow submarine na svoji podmořskou pouť
Benátky - Puerto de Mogán (nahrál: Karolko)
Benátky - Puerto de Mogán
 (nahrál: Oliver)
 (nahrál: Oliver)
 (nahrál: Oliver)
 (nahrál: Oliver)
 (nahrál: Oliver)
Gran Canaria (nahrál: Jan Řezáč)
Gran Canaria
Gran Canaria (nahrál: Jan Řezáč)
Gran Canaria
Gran Canaria (nahrál: Jan Řezáč)
Gran Canaria
Gran Canaria (nahrál: Jan Řezáč)
Gran Canaria
Gran Canaria (nahrál: Jan Řezáč)
Gran Canaria

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

Články odjinud