A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Španělsko - Fuerteventura - Průvodce

Fuerteventura = druhý největší ostrov Kanárských ostrovů (po Tenerifé), ale s nejméně obyvateli. Máte-li rádi nekonečné pláže a vodní sporty, není tu nic, co by vám mohlo kazit dovolenou na tomto ostrově! Pláže jsou nádherné a vlny na surfing ideální.

Nemusím se ani zmiňovat, že tato oblast je také sopečného původu. Ostrovu dominuje nejvyšší hora Pico de la Zarza. Najdete ji na poloostrově Jandia. Kolem se rozprostírají dalekosáhlé bíle pláže.

Chcete-li se kochat krajinou, Fuerteventura vám nabízí roztodivné barvy – od bílých pláží, přes nafialovělý čedič až k černé lávě. Příroda si s barvami této krajiny skutečně vyhrála.

Zajímá vás spíše rostlinstvo? Exotických květů tu moc nenajdete. Nejvíce je tu k vidění trnité roští, dále tu jsou palmy a pryšce. Místní tu mají jeden velký problém – nedostatek vody. Tento deficit ostrovany poměrně hodně zužuje.

Ze zvířat tu můžete potkat králíka či pouštní veverku. Jinak se nedá říct, že by tu byla nějaká exotická zvířata.

V hojném druhovém zastoupení tu jsou ryby, ale to je na ostrově zřejmé. Rybolov vládne všem Kanárským ostrovům – tedy samozřejmě až za turistickým ruchem.

Kam na výlet?

Když na výlet, tak…

Parque Natural de las Dunas

Vydáte-li se na severovýchodní cíp ostrova, rozhodně si nenechte tento park ujít. Rozkládá se na ploše 27 kilometrů a vede až k sopce Montaňa Roja.

Bude se vám zdát, že jste už tuto krajinu viděli, byť třeba jen na fotografii. Krajina totiž silně připomíná Saharu – také jde o dalekosáhlou poušť bez známky civilizace.
Jediné, co zde připomene činnost člověka, jsou větrolamy na písčitých pahorcích.

Puerto del Rosario

Dříve se tento přístav nazýval Puerto de Cabras neboli Přístav koz. Název vznikl podle putyky, která se nachází nedaleko.
Dnešní Peurto del Rossario neboli Přístav růží přece jenom zní více poeticky, i když jeho administrativní funkce ostrova je už poetická méně.

Přístav neustále vzkvétá, a to díky jeho nákladní, ale i osobní dopravě. Je důležitým spojníkem s ostrovy Gran Canaria a Lanzarote.

Prohlídnete si zde i jachtařskou marínu a na letiště to také nebudete mít daleko.

Když už se na tomto místě ocitnete, navštivte kostel Nuestra Seňora a prohlédněte si především klasicistní průčelí. Láká-li vás více literatura, v Casa Museo de Unamuno se pokocháte španělskou literaturou spisovatele a filozofa Miquela de Unamumo. Krásný zdejší interiér vás vrátí do jeho doby. Přenesete se alespoň na chvilku do minulosti.

Isla de Los Lobos

Jestliže netrpíte mořskou nemocí, udělejte si výlet na ostrůvek Isla de Los Lobos. Jde o malinký ostrůvek mezi Fueteventure a Lanzarote .

Pravděpodobně vás tam dopraví člunem nebo motorovou jachtou s proskleným dnem. Plavba je příjemným zpestřením dovolené.

Tento ostrůvek má rozlohu pouhých 4, 4 kilometrů a je poměrně mladý. Jeho vznik se odhaduje na dobu přibližně před 7 000 lety.
Ostrov si nese jméno podle tuleňů – lobos marinos. Ty tu kdysi žili, a když se sem v roce 1402 vypravil Francouz Fadifer de la Salle se svou posádkou, tak jim právě pojídání tuleního masa zachránilo život před umřením hlady. I k tomu byly chudáci tuleni dobří.

Los Lobos bylo také útočištěm pirátů. A že jich tu v určitých historických dobách bylo dost! Měli tu svou základnu a odtud vyjížděli plenit větší ostrovy.

Líbilo by se vám žít na takovém ostrůvku? Až do roku 1968 zdě žil jen správce majáku a jeho rodina. Musel to být zajímavý život, i když možná není o co stát. Těžko si takový život představit.
Ostrovu to však náramně prospělo. Díky tomu se zde uchoval původní ekosystém. Proto také byl celý ostrov vyhlášen přírodní rezervací. Pozor! Lidé tu mohou relaxovat, lovit ryby, plavat a užívat si jiných radovánek, ale pouze na omezených místech!

Tefia

Tefía je vesnička ležící při silnici z La Olivy do Betancurie. Zajímá-li Vás architektura ostrova, tento výlet vás obohatí. Poznáte nejen architekturu jako takovou, ale přiblíží vám to tu i někdejší život ostrovanů. Blíže se seznámíte s jejich hospodářskou a řemeslnou činnosti. Je to zajímavá zkušenost, která vám více přiblíží zdejší obyvatele.

Porozhlídněte se i po okolí! Navštivte městečko Tetir s tradičními domy s balkony a s kostelem Santo Domingo.
Snad by nebyla ani zbytečná procházka v okolí 20 kilometrů od Tefia. Vyjdete si na svahy Montaňa Quemada a prohlédněte si pomník Miguela de Unamuna.

Letoviska

Zaměříme se na letoviska, která lze právem považovat za nejkrásnější z této oblasti. Výčet není vyčerpávající, ale nabídka Vám pomůže vybrat si takové místo, které považujete za ideální pro svou dovolenou.

Caleta de Fustes

Caleta de Fustes je nejvhodnější pro rodiny s dětmi, což je dáno především bezpečností pláží. Plánujete-li strávit dovolenou zde s Vašimi ratolestmi, bude pro vás nejideálnější pláž Playa del Castillo.

Moře je tu klidné. Přístavní molo je také vhodné pro začínající surfaře. Usnadňuje jim jejich první pokusy!

Je to poměrně hodně navštěvované místo, i když tato oblast rozhodně nepatří mezi ty nejhezčí. Tedy v měřítku s jinými oblastmi. Dá se vybrat lepší!

Výhodou tohoto místa je především dobré spojení s letištěm, takže dostat se do této oblasti nebude představovat žádný problém. V centru letoviska najdete Pueblo Majorero – moderní komplex vybavený obchody, restauracemi, bary a vším, co ke každému správnému turistickému centru patří.

Uvidíte-li někde jako název letoviska El Castillo, nenechte se zmást. Jde jen o další název pro oblast Caleta de Fustes. Proč to nezkomplikovat, že?

Podívejte se určitě na věž Castillo del Fustes, která byla postavena roku 1741 z lávy na obranu přístavu proti pirátům.
Marně tu budete hledat velké hotely, ubytování tady spíše seženete v bungalovech v maurskokanárském stylu, ale i to má své kouzlo!

Hotel Elba Sara Čtyřhvězdičkový Hotel Elba Sara lze doporučit těm, co si potrpí na vynikající stravovací a ubytovací služby. Především labužníkům, co mají rádi svůj komfort, se tu zalíbí. To vše je možná trochu na úkor kvality pláží.

Dostanete chuť si zahrát golf? Není problém. Blízko tohoto hotelu budete mít příležitost.

Golf je celkově na Kanárských ostrovech oblíbeným sportem, jsou tu k tomu vyhovující plochy

Večer se v hotelu, ani v okolí nebudete nudit. V hotelu se pořádají večerní zábavní programy, poslechnete si tu živou hudbu atd.

Apartmány Castillo Playa Apartmán naleznete v severovýchodní části ostrova, 7 km od letiště. Velký luxus zde nečekejte, apartmány jsou útulné, ale skromně zařízené.

Aparthotel Castillo Antiqua Tříhvězdičkový aparthotel Castillo Antiěua patří k těm luxusnějším.

Nakupujete rádi? Můžete přímo v komplexu, nebo ujděte půl kilometru a jste v oblasti plné obchodů a obchůdků. Tomuto koníčku se klidně můžete věnovat tak dlouho, dokud Vám vystačí eura. Sortiment zboží je tu skutečně veliký. A když budete unaveni? Restaurací i barů je tady také dostatek.

Chcete si dát do těla? Co takhle squash? V komplexu hotelu jsou dva kurty a pozor! Také tu najdete potápěčskou školu, která vás tomuto umění za poplatek ráda naučí.

Costa Calma

Do této oblasti směřuje skutečně mnoho turistů. Jde o luxusní letovisko s příjemnou architekturou a vším, co na své vysněné dovolené můžete přát.

V devadesátých letech tu začala mohutná výstavba hotelů a apartmánů pro stále přibývající turisty. Hotely tu přibývaly skutečně velkou rychlostí. Každý chtěl na této oblasti co nejvíce zbohatnout.

Určitě se Vám zalíbí pláž Playa del Sotavento - nejproslulejší z celého ostrova – nej má, jak ve své délce, tak ve své kráse!

Hotel Pájara Beach Od letiště máte sice tento hotel poměrně daleko (70 km), ale za to se nachází přímo na pláži.

Sunrise Costa Calma Beach Resort Tak tento čtyřhvězdičkový hotel se postará o drtivou většinu Vašich potřeb. Hotel je přímo u menší písečné pláže, kde je vstup do moře pozvolný, takže se nemusíte ani přehnaně bát o své děti neplavce.

Hotel Sunrise Mónica Beach Dovolená pod záštitou tohoto tříhvězdičkového hotelu se doporučuje především rodinám s dětmi. Ubytování v tomto hotelu znamená především příjemné skloubení luxusu a ceny. Navíc oceníte to, že se hotel nachází přímo na pláži a vše, co byste mohli potřebovat máte nablízku, ať už jde o obchody, restaurace, kavárny atd.

Nebojte se nudy, o sportovní a večerní vyžití vás, ani vaše děti, hotel neošidí.

Corralejo

Carralejo najdeme na severu ostrova. Dříve bylo toto letovisko pouhou rybářskou vesničkou, která neměla příliš vyhlídky na nějaké významnější centrum.

Situace se změnila až s rozvojem turistického ruchu a dnes tato oblast patří mezi nejznámější a nejnavštěvovanější místa na ostrově.

Přes den se můžete líně povalovat na pláži Playas de Corralejo a po setmění žít nočním životem, který je tu velmi pestrý.

Nebaví Vás jen ležet na pláži? Vypravte se na výlet! Směrem do středu ostrova si můžete udělat procházku dunami - kolem vás nebude nic jiného než nekonečné dálky jemného písků. K těmto dunám jezdí pravidelně železnice.

Kousek od Corraleja se rozprostírá Parque Holandés, který se vyznačuje nedostavěnými komplexy hotelů, které zde zanechali holandští investoři poté, co zjistili, že jejich hotely nejsou vyhledávány. No – ne každému Kanárské ostrovy vynesou balík.
Dodnes ale máte možnost na tomto místě zrelaxovat své tělo i mysl, a to hlavně v lázních, saunách, bazénech s vířivkou a podobně. Máte-li k tomu všemu ještě rádi masáže, hydromasáže, koupaliště atd., tak se právě Vám otevírají brány střediska Centro Mirak.

Hotel Riu Palace Tres Islas Chcete bydlet uprostřed dun z bílého písku? Tak přesně tady se nachází tento čtyřhvězdičkový hotel.
Od hotelu je ve vzdálenosti 5 kilometrů městečko, kde najdete, co potřebujete - obchody, restaurace + další vyžití.

Hotel Atlantis Palace Vychutnáváte si nejraději luxus? Nechte si ho nabídnout tímto čtyřhvězdičkovým hotelem. Blízko hotelu najdeme obchodní třídu, která Vám nabídne vše, co si budete přát. Dopravu do 800 m od hotelu máte zdarma.
Udělejte si výlet 2 km odtud - písečné duny určitě stojí za to!

Apartmá Oasis Village Berete-li s sebou na dovolenou také děti, bude se vám jistě zamlouvat blízké vyžití pro ně. Nudit se tu rozhodně nebudou! Nedaleko je zábavní park a aquapark Baku. Oceníte i to, že sestup do moře je pozvolný a přímo v hotelovém komplexu je oddělené dětské brouzdaliště a hřiště.
Hotel je od moře vzdálen 1000 m.

Poloostrov Jandía

Máte rádi nekonečné bílé pláže s bílým pískem, sluníčkem a zajímavým nočním životem? Tak to se vám tento poloostrov bude líbit.

Tento jihozápadní cíp naleznete poměrně blízko letoviska Costa Calma. Od roku 1987 jde o přírodní oblast Parque Natural de Jandía, což vám jistě napoví, že toto místo stojí za návštěvu, zvláště pokud máte rádi ještě neponičené kouty matičky přírody.
Stejně jako u řady letovisek nemělo toto místo minulost, která by předvídala jeho zdárný rozkvět. Dříve šlo o několik menších rybářských vesniček. Povel k rozkvětu je zřejmý – turistický ruch a lákavý výtěžek z něj.

TIP: Vyjděte si ráno, když bude venku ještě minimum lidí, na hezkou procházku kolem moře, uchvátí vás to a nekonečné písečné i mořské dálky vám zůstanou ve Vaší paměti jako krásná vzpomínka na prosluněnou dovolenou.

Poctěte svou návštěvou i místo Punta de Jandía na západním výběžku ostrova. Budete-li mít štěstí na počasí, dohlédnete až na Grand Canaria!

Jste v rybářské oblasti, tak nezapomeňte ochutnat něco z ryb. Pochutnejte si třeba na rybí polévce. Uvaří vám jí čerstvou, a to z právě ulovených ryb.

Chcete ještě nějaký tip? Výlet do El Cofete také nebude marný. Jistě vás dostane pohled na zdejší pláže Playa de Cofete a Playa de Barlovento.

I tato krajina jakoby unikla tvrdým zásahům civilizace. Pozorujte zdejší hru barev a měnící se krajinu. Na severním pobřeží horský hřeben klesá k moři, v některých místech zůstává jen úzký pruh, jinde se rozebíhá do krajiny. Stojí za to, to vidět! Hotel Sunrise Maxorata Tento čtyřhvězdičkový aparthotel se nachází na nejižnějším místě ostrova v letovisku Jandía. K letišti to odtud máte 90 km.
Ve vzdálenosti asi 10 minut pěší chůze máte hlavní třídu, která vám nabídne vše pro Vaší spokojenost.
Cesta k pláži Vám bude trvat zhruba 8 min. Užije si dlouhou pláž s krásným bílým pískem! Zdejší pláže jsou prostě nádherné.

Hotel Riu Calypso Tříhvězdičkový hotel Riu Calypso najdete v centru letoviska Morro Jable, které s nachází 90 km od letiště. Najdete zde běžné sportovní vyžití (tenisový kurty, vodní sporty, squash, atd.).

Kilometr od hotelu si můžete ve velkém nákupním středisku koupit základní suroviny, suvenýry a další věci k denní potřebě nebo jako památku z ostrova.

Kousek od hotelu je bílá písčitá pláž, která je svým vzhledem typická pro celou tuto oblast.

Hotel Barceló Janida Mar Čtyřhvězdičkový, poměrně nový hotel je určen především pro rodiny s dětmi. Pro ně jsou tu pořádány různé programy, ale nebojte se, Vy se také nudit nebudete, i na vás personál hotelu myslí, když připravuje programy pro své klienty.

Usídlíte-li se v tomto hotelu, který se nachází v luxusní rezidenční čtvrti, zajděte se podívat do hezké rybářské vesničky Morro Jable, která se nachází asi 4 km od hotelu.

Moře na ostrově
Moře na ostrově
Fuerteventura
Fuerteventura
Prodej ryb
Prodej ryb
Moře
Moře
Prodej ryb
Prodej ryb
Fuerteventura - Playa de Cofete (nahrál: Hanča)
Fuerteventura - Playa de Cofete
Písečné duny (nahrál: Hanča)
Písečné duny
Nejkrásnější příroda, jakou na Kanárských ostrovech najdete
Nejkrásnější příroda, jakou na Kanárských ostrovech najdete
pláž na severu u Corraleja (nahrál: sretka)
pláž na severu u Corraleja
severozápad el Cotillo (nahrál: sretka)
severozápad el Cotillo
el Cotillo (nahrál: sretka)
el Cotillo
pláž u dun Corraleja (nahrál: sretka)
pláž u dun Corraleja
laguny na ostrově Lobos (nahrál: sretka)
laguny na ostrově Lobos
laguny na Lobosu (nahrál: sretka)
laguny na Lobosu
pohled na Fuerteventuru z ostrova Lobos (nahrál: sretka)
pohled na Fuerteventuru z ostrova Lobos
a opačně (nahrál: sretka)
a opačně
ještě jednou (nahrál: sretka)
ještě jednou

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

Články odjinud