A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Španělsko - El Hierro - Průvodce

Podíváte-li se na mapu, zjistíte, že El Hierro je nejmenší z Kanárských ostrovů a leží nejvíce na západě.
Tento „La Isla Chiquila“ („malý ostrov“) je skutečně titěrný. I když dětskou představu ostrova – malý ostrůvek s palmou uprostřed nemějte. Přece jenom toho tady naleznete víc.

Rozloha ostrova činí 278 kilometrů čtverečních a domovem je El Hierro pro 8 000 lidí.

Povrch a tvar ostrova je rovněž výsledkem zemětřesení. Zde proběhlo podle odborníků někdy před 50 000 lety. Dnes na tomto ostrově můžeme najít 500 sopek.

Máte-li rádi písečné pláže, tak tento malý ostrov vás příliš nepotěší. Písečné pláže se tu nevyskytují.

Celkově se tento ostrov netěší zájmu turistů, což na jednu stranu přírodě prospívá, na druhou stranu ostrov přichází o značné zisky. Bohužel, každý ostrov nemůže být lákadlem turistů.

El Hierro na jejich invazi není ani připraveno. Může svým hostům nabídnout zhruba 800 míst. Jste-li však přírodovědně založení, tato oblast by vás jistě nadchla.

Potápěči si zase oblíbili místečko La Restinga, což je rybářská vesnice, takže kdybyste se chtěli potápět do vln a našlo by se pro vás jedno z těch osmi set míst, víte kam zamířit.

Zajímavost: Dříve než byl plně ještě prozkoumán svět, tak byl tento ostrov brán za poslední místo světa. Až později se zjistilo, že El Hierro nepředstavuje konec světa.

A co hospodářství? Průmysl zde nenajdete žádný, spíše se setkáte s uměleckými řemesly (hrnčířství, řezbářství). Ostrov žije hlavně zemědělstvím. Pěstuje se zde vinná réva, banány, madle, broskve atd. Samozřejmě, že důležitý tu je hlavně rybolov.

Kam na výlety?

Odletíte-li nakonec přece jen na tento ostrov, znamená to, že milujete nespoutanou přírodu, která na mnoha místech představuje nádherné scenérie, kam se přes hustotu porostů nedostanete jinak než po vlastních nohou.

Kromě pěší turistiky Vás může na jihu ostrovu nalákat mořská rezervace – velmi vhodná pro potápění.
Nezapomeňte v této oblasti ochutnat víno. Je velmi proslulé a dobré. Máte-li rádi víno, určitě vám zachutná…

Valverde

Valverde je hlavní město El Hierra. Zvláštností je, že je situováno do vnitrozemí. Všechny ostatní ostrovy většinou mají hlavní města na pobřeží. Jde o mimořádně klidné město, které je velmi často celé zahaleno v mlze.

Nejvýznačnější památku tu je Iglesia Sana María de la Concepción - kostel, který byl vystavěn roku 1767. Pořádně si prohlédněte barokní oltář – stojí za to! Naproti najdete radnici. Stavěla se celých 30 let!

Sabinosa

I zde si užijete poměrně hodně klidu. Je to krásné místo pro procházky přírodou. Odtud se Vám rozevře nádherný pohled na záliv El Golfo.

Čím je zajímavé toto místo? Proč byste ho měli navštívit? Má léčivou vodu! Nevěříte? Pouze de la Salud neboli Studna zdraví má vodu, která se vyznačuje vysokou radioaktivitou a místní tvrdí, že dokáže léčit různé nemoci.

Zkuste ji a sami usuďte, zda je o místní povídačku, nebo zda je na tom něco pravdy. Právě díky léčivé vodě byl roku 1996 zřízen hotel pro turisty, kteří chtějí uvolnit a léčit své tělo a mysl v „zázračné“ lázni.

Budete-li na tomhle místě a zbude bám ještě čas, podívejte se po okolí. Zajímavými místy jsou např. Playa de Arenas, Playa de Verodal, Los Lianillos nebo Charco Azul.

El Sabinar

El Sabinar je název území, které vzniklo ze slova sabina, tedy česky jalovec. Proč? Tento kout je jimi proslulý. Větrné počasí je navíc zkroutilo do prapodivných tvarů tak, že stromy téměř leží na zemi.

Příroda si opravdu dokáže pohrát. Navíc takto zkroucený jalovec se stal symbolem celého ostrova.

Las Puntas

Víte, že toto místo je zapsané v Guinessově knize rekordů? Za co si toto místo nese světové prvenství? Má nejmenší hotel na světě. Tento hotýlek byl přestavěn z přístavní budovy.

Hotel Puntagrande nabízí čtyři pokoje, bar a restauraci. Jste romantici a milujete pohled na západ slunce? Odtud je nádherně vidět v celé své kráse. Tak snad hotel nebude zrovna náhodou obsazený.

San Andrés

Kdybyste chtěli k tomuto městečku vyšlápnout, dá Vám to jistě velkou práci. San Andrés se totiž nachází ve výšce 1 100 metrů nad mořem. Často bývá zahaleno mlhou, což mu dodává trochu tajemna.
Léta jsou zde příjemná, ale za to zima může obtěžovat silným větrem a nepříznivým chladem. Klimatické podmínky jsou zde skutečně hodně nepříznivé – to z této oblasti vypudilo i hodně obyvatel.

Cestou ze San Andrés se vydejte k místu Árbol Santo. Místo, kde se nacházel strom Bimbachos, řečí místních Garoé.
Legenda tomuto stromu přisuzuje čarovnou moc. Prý byl schopen nést v sobě tolik vody, kolik ostrov jen potřeboval. A že by takový strom znamenal pro každý ostrov velký přínos!

Bohužel tento posvátný strom už nenajdete. Před více než padesáti lety ho zničil hurikán. Připomene vám ho jen limeta, která byla zasazená na stejném místě.

Letoviska

Povíme si o některých významnějších hotelích a podíváme se také na nějaké možnosti ubytování.

La Frontera

Druhé největší město ostrova je vyhlášené především svým vínem Viňa Frontera. Budete-li v této oblasti, můžete si prohlédnout zdejší kostel Iglesia de la Candelaria.

Pension El Sitio Pension najdete na zadním pobřeží u vesničky La Frontera 18 km od letiště. Tento penzion je malinký, mohli bychom ho přirovnat ke skanzenu. Chcete-li vyrazit na nákupy nebo někam zajít za dobrým jídlem, je to otázka cca 20 minutové procházky.
Penzion Vám dokonce i naplánuje trasy na vaší pěší turistiku, budete-li mít zájem. Zprostředkuje vám i masáže, meditace, kurzy jógy…

Valle del Golfo

Toto letovisko se rozprostírá v oblast zálivu de Golfo.

Hotel IDA INES Hotel naleznete na západním pobřeží v zálivu El Golfo. Je umístěn ve výšce 200 metrů nad mořem. Kousek odtud se rozprostírá městečko Tigaday. Budete-li se nudit, určitě se tam vypravte na výlet!
Přímo okna hotelu vám nabízí nádherný výhled na oceán a na hory, do kterých se určitě zatoužíte vydat.

El Hierro není příliš vhodný ostrov na koupání a pláží je tu poměrně málo. Ta nejbližší od tohoto hotelu se nachází 20 km odtud.

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

Články odjinud

Ženy.cz

Ještě je čas! 35 udržitelných šatů pro poslední horké dny
Ještě je čas! 35 udržitelných šatů pro poslední horké dny